دانستنیها

علمی,تاریخ،تکنولوژی،هنر,تغذیه,هوش,ورزش,رایانه,سلامتی,اندیشه,ادبی,روانشناسی و دیگر مطالب

دانستنیها

علمی,تاریخ،تکنولوژی،هنر,تغذیه,هوش,ورزش,رایانه,سلامتی,اندیشه,ادبی,روانشناسی و دیگر مطالب

دانستنیها

در این مجموعه بیش از 1000مطلب علمی،سلامت،ورزشی،تغذیه،رایانه،... برای علاقه مندان ارائه شده است.با تشکر از توجه،انتقادات و پیشنهادات شما.مهندس مجید غفوری با تجربه 30 سال مطالعه پیرامون علوم مختلف.
majidghafouri@kiau.ac.ir
ghfori@gmail.com
پیامرسان telegram.me/metallurgydata
09356139741
مشاوره و سخنرانی

بارکد شناسایی آدرس دانستنیها
بایگانی

http://s8.picofile.com/file/8325866242/%D8%A7%D9%86%D8%B1%DA%98%DB%8C_1_.jpg

سرقت انرژی روانی از دیگران
گاهی ممکن است در طول روز یا هفته احساس ناخوشایندی داشته باشید. احساس کنید کم آورده و انرژی لازم را ندارید. می پندارید بسیاری از مشکلات درست در همین زمانها اتفاق می افتد و برای اینکه انرژی لازم را بدست آورید به شکلهای مختلف از دیگران انرژی به سرقت می‌گیرید.
روشهای سرقت انرژی
گاهی وقتی دچار خستگی و بی‌حوصلگی هستید به روشهای زیر سعی می‌کنید خود را تخیله  و انرژی لازم را از دیگران به عاریت بگیرید. در حالیکه استفاده از چنین روشهای شما را با چالشهای متفاوتی در ارتباط با دیگران قرار میدهد.

روش پرخاشگرانه: شروع به رفتارهای ظالمانه و پرخاشگرانه نسبت به دیگران می‌کنید.  با داد و بیداد و ترساندن دیگران، از آنها انرژی به سرقت می‌گیرید.  مثال بارز آن انواع رفتارهای پرخاشگری در رانندگی است. زمانیکه مدت زمان زیادی در ترافیک یا پشت چراغ قرمز مانده اید که در این زمان ها شدت چنین رفتارهای بیشتر است.

روش مظلومانه: شاید دیده باشید برخی افراد شروع به درد و دل می‌کنند که با دلسوزی دیگران همراه است ولی راهنمایی مناسب دیگران را نمی‌پذیرند و بر چگونگی رفتار خود با وجود راهنمایی و دلسوزی شان باز مصمم هستند. بعنوان مثال فردی که احساس می‌کند در زندگی خود مورد توجه همسرش نیست. او وقتی با کسی  درد و دل می‌کند حاضر به دریافت راهنمایی اش نیست. یعنی کمبود انرژی خود را با دلسوزی دیگران بدست می‌آورد بدون اینکه کاری برای آرامش روان خود انجام دهد.

روش غرزدن: زمانی که خسته و ناراحت از چیزی هستید و احساس می کنید انرژی لازم را ندارید شروع به نق زدن و غرغر کردن می‌کنید. بعنوان مثال،  مشکلاتی که بین شما و فرزندتان پیش آمده است، به محض دیدن همسرتان شروع به غر زدن و گلایه کردن از فرزندتان و شرایط موجود می‌کنید و به این صورت سرقت انرژی انجام  داده اید بدون آنکه کار مفیدی برای بهبودی رابطه خود انجام دهید.

روش منزوی شدن: در این روش ممکن است شما با همسرتان یا هر فرد دیگری دچار مشکل ‌شوید که بجای صحبت و گفتگو در مورد مسئله مورد نظر  قهر می‌کنید، در عین آنکه به طرد طرف مقابل می پردازید سعی در جلب توجه او نیز دارید و سعی می کنید انرژی از دست رفته را بدست آورید که در این صورت انرژی فرد مقابل تخلیه می شود.

دریافت انرژی سالم
پختگی در رفتار و احساس، زمانی بوجود می آید که  در رفتار خود دقیق شوید و بدانید چه چیزی موجب کمبود انرژی تان می شود و بدرستی آنها را کنکاوش و از مسیرهای درستی سرزندگی و انرژی لازم را دریافت کنید. در این صورت  به خود و دیگری صدمه نمی زنید.  روشهای زیر به شما در این مورد کمک می‌کند:
- سعی کنید در طول شبانه روز به اندازه مورد نیاز بدنتان استراحت داشته باشد. همچنین به تغذیه خود نیز توجه کنید گاهی کمبود مواد مورد نیاز بدن خلق شما را بهم می ریزد.
- برنامه های برای آرامش ذهن تان داشته باشید.  بعنوان مثال یوگا، مدیتیشن، ورزش و یا موسیقی ملایم، در کاهش تنش تاثیر بسزایی دارد و انرژی از دست رفته را به بدن و ذهن باز می‌گرداند.
- تفریحات سالم و مفرح برای خود داشته باشید، بهتر است این گونه تفریحات به همراه خانواده باشد تا در کنار بدست آوردن انرژی لازم، در جهت تحکیم رابطه خود با خانواده نیز فعالیتهای انجام دهید.
-  به اندازه کافی از طبیعت استفاده کنید، بودن در طبیعت روح شما را زنده می‌کند و در کاهش مشکلات و اضطرابها تاثیر خوبی دارد. همچنین می توانید فعالیتهای مفیدی بعنوان مثال گل کاری در محیط خانه داشته باشید تا زمانیکه احساس تنش و کمبود انرژی دارید  با انجام این فعالیت ها کمبود انرژی و بی‌حوصلگی خود را جبران کنید.
- زمانی از روز را به خود اختصاص دهید و در مورد رفتارهای خود فکر کنید تا نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید. با آگاهی از خود می توانید در جهت اصلاح رفتارهایتن فعالیت هایی را  انجام دهید.
- اهداف بلند مدت و کوتاه مدت برای خود داشته باشید. داشتن اهداف به شما انرژی لازم را برای انجام فعالیتهای مختلف میدهد به شرط آنکه حد اعتدال را رعایت کنید.
- موقعیتهای که موجب ناراحتی و کاهش انرژی می شود را شناسایی  و در جهت رفع آنها اقدام کنید. شناسایی موقعیتهای که موجب رنجش شما می شود کمک بسزایی در کاهش تنش و آرامش ذهن شما دارد.
در نهایت با انجام فعالیتهای مفید و سازنده و برنامه های خودشناسی بجای سرقت انرژی، شادابی و نشاط را در درون خود بوجود  آورید.
http://s8.picofile.com/file/8325866326/%D8%A7%D9%86%D8%B1%DA%98%DB%8C_2_.jpg
راه هایی برای خارج کردن انرژی منفی
می دانیم که فکرها، احساس ها و کلام ما انرژی هستند و می دانیم که انرژی هرگز از بین نمی رود بلکه فقط تبدیل می شود و به شکلی دیگر در محیط پیرامون ما باقی می ماند.
حال ببینیم اگر قرار باشد ما مدتی تحت تأثیر انرژی های منفی دیگران قرار بگیریم، چه بر سرمان می آید و یا انرژی هائی که ما از طریق فکرها، احساس ها و کلام، ساطع می کنیم چه بلائی بر سر خود ما و یا محیط پیرامون ما می آورند.
اول یادمان باشد که اگر در مورد انرژی منفی و یا فردی صحبت می کنیم که انباشته ای از انرژی منفی است، هرگز منظورمان این نیست که این فرد، انسان بدی است بلکه این فرد تنها یا بسیار غصه خورده و دردها و حرف ها را در دل خود جمع کرده و یا خشم ها، کینه ها و حسادت های طولانی مدت را در درون خود نگاه داشته است و حال همین انرژی های منفی در درون او انباشته شده است. باید بدانیم که انباشتن این انرژی های منفی و نگاه داشتن آنها، آن هم طولانی مدت، باعث بیماری، گرفتاری و درد و رنج در ما و در محیط پیرامون ما می گردد و باز می دانیم که طبق قانون جذب و تابش که همانند قانون جاذبه ٔ زمین قدرتمند است؛ ما هر آنچه را که از خود ساطع کنیم، همان را به زندگی خود جذب می کنیم. یعنی اگر فکرها، احساس ها و کلام ما مثبت باشند، ما انرچی مثبت ساطع کرده ایم و حال این انرژی مثبت، انرژی های مثبت بیرونی را به سوی ما جذب می کند مانند خوشبختی، آرامش، سلامت، شفا، برکت و … ولی اگر همین فکرها، احساس ها و کلام ما منفی باشند، انرژی هائی از جنس خود یعنی گرفتاری، بیماری، مشکل ها و درد و رنج را به سوی ما می کشند.
حال می خواهیم با دو تکنیک ”پوشش محافظ“ و ”تخلیهٔ انرژی منفی“ به شما نشان دهیم که تا چه حد، این انرژی های منفی ویرانگر هستند و چگونه ما می توانیم خود، خانواده، جامعه و حتی دنیا را از شر آنها در امان نگاه داریم.

تکنیک پوشش محافظ
پس از انجام ورزش ها، تنفس های ریلکس شدن، گفتن ذکر ، چشم های خود را ببندید و پس از انجام چند دم و بازدم عمیق ، در ذهن خود تصور کنید که یک پوشش محافظ از جنس انرژی الهی درونتان را به طور کامل گرفته و فرض کنید که این پوشش به شکل یک تخم مرغ شیشه ای از جنس انرژی الهی و بسیار بزرگتر از جسم شما است و بعد به خود پیام دهید. من این پوشش محافظ را در خود می کشم تا مرا در برابر تمامی انرژی های منفی بیرونی محافظت کند.
تکنیک تخلیهٔ انرژی منفی و تبدیل آن به انرژی شفابخش الهی
باز هم پس از انجام ورزش ها و تنفس های ریلکس شدن، گفتن ذکر و وارد شدن به وضعیت آلفا در محیطی آرام و مناسب و پس از بستن چشم ها، تکنیک را شروع کنید ( در جای مناسبی دوراز صدا، نور زیاد گرما یا سرمای زیاد قرار گیرید. به صورت نشسته و یا درازکش، چشم ها را ببندید). پس از بستن چشم ها ابتدا در ذهن خود به دور خود یک پوشش محافظ بکشید. این پوشش از جنس انرژی الهی و شفای الهی و به شکل یک تخم مرغ شیشه ای که هیچ منفذی به بیرون ندارد و بسیار بزرگتر از بدن جسمانی ما است، ساخته می شود، ولی این بار این پیام را به خود می دهیم که این پوشش محافظ باعث می شود تا هیچ انرژی منفی از من به بیرون سرایت نکند و تمامی انرژی های منفی که از من ساطع می شوند، در تماس و برخورد با این پوشش، تبدیل به انرژی شفابخش و مثبت می گردند و دوباره از طریق پوست و یا تنفس به من بازمی گردند.
شما می توانید هر یک از این تکنیک ها را به طور جداگانه نیز اسفاده کنید ولی برای تخلیهٔ انرژی منفی به طور حتم به دور خود پوشش محافظ بکشید تا محیط خانهٔ خود را مسموم نسازید.
تخلیهٔ انرژی منفی و گرفتن انرژی الهی می تواند در ایجاد آرامش و سلامت و درمان و جذب برکت و نعمت (طبق قانون جذب و تابش) به زندگیمان، به ما کمک کند.
حضور انرژی الهی که همه شفا، برکت، عشق، رحمت، آرامش و سرور است، نیز خود ما و محیط اطرافمان را به طور کامل تغییر خواهد داد.
ضمن آنکه با این تکنیک ها می توانیم به مرور، تمامی خشم ها، حسادت ها، عصبانیت ها، کینه ها، غصه ها و بیماری ها را از روح و جسم خود پاک نمائیم.
در ضمن می توانیم از تکنیک پوشش محافظ و انرژی الهی برای افراد خانواده مان، دیگران و حتی کشورمان نیز استفاده کنیم.
ولی هرگز روی تخلیهٔ انرژی منفی افراد دیگر کار نکنید. به خودتان یاد بدهید تا خودشان برای خود کار کنند.
http://s9.picofile.com/file/8325866276/%D8%A7%D9%86%D8%B1%DA%98%DB%8C_1_.png
وضعیت آلفا
مغز انسان امواجی تولید می کند ، موج بتا در زمان بیداری و در زمان استرس وامواج دلتا و تتا در زمان خواب و موج منحصر به فرد آلفا در زمان خلسه! بیداری! پدیدار می شوند. در زمان موج آلفا نوعی سرخوشی و نشاط همراه با حفظ هوشیاری نسبت به محیط اطراف وجود دارد. شما صدا های اطراف را ، حتی بهتر از وضع موج بتا ( بیداری با چشمان باز) احساس می کنید. به همین دلیل خیلی از افراد موقع ورود به وضعیت آلفا ممکن است خودشان متوجه تغییر درونی نشوند! این روش برای کسانی که از تمرینات عمیق تر محرومند بسیار مفید و به راحتی قابل انجام است. حضور در وضعیت آلفا بسیار شفا بخش و نیرو زاست.
مراحل اجرا:
1-اول از همه بستن چشمها و به پشت دراز کشیدن. البته اگر کسی هم نمی تواند به پشت دراز بکشد مهم نیست هر وضعی که راحت باشید در حال نشسته یا دراز کش می شود انجام داد ولی بهترین حالت وضعیت "شاواسانا" در یوگا  یا همان حرکت دراز کش به پشت است : پاها کمی از هم باز و دستها طرفین بدن ( حدود 45 درجه زاویه دست با بدن) و  کف دستها به طرف سقف.
2-شل کردن و رها کردن تمامی بدن و عضلات آن. اگر شل کردن برایتان سخت است بهتر است  ابتدا عضلات را منقبض کرده و سپس رها کنید و رها شدن عضله را حس کنید. مثلا دست راست را بالا بیاورید و  چند لحظه منقبض کنید، سپس آن را رها نمایید. همینطور تمام بدن را قسمت به قسمت منقبض کرده و رها نمایید. به جای آن اگر می توانید از فرق سر تا نوک پا را قسمت به قسمت صرفا با توجه کردن رها نمایید.
3-شمارش معکوس از 100 تا 1 بدون صدا و فقط در ذهن. نکته مهم این شمارش این است که حین شمارش حتما افکار به سراغ شما می آیند. مهم نیست، به محض اینکه دوباره متوجه شدید که فکر، شمارش شما را قطع کرده به شمارش برگردید و از آنجا که قبلا شمرده اید ادامه دهید. نسبت به فکرها خشن نباشید ولی در مقابل آنها هم میدان را خالی نکنید یا با آنها همراهی هم نکنید فقط به محض متوجه شدن به اینکه به فکر فرو رفته اید، بدون ملامت خود یا هر گونه ناراحتی فقط به شمارش برگردید. اگربا این روش به عدد یک رسیدید به شما تبریک می گویم! شما به دنیای شفا بخش و شگفت انگیز آلفا وارد شده اید.
نکته: اگر در شروع تمرین خسته باشید، معمولا در حین تمرین به خواب می روید( در واقع وارد وضعیت دلتا و تتا می شوید). خوابی معمولی که ضرری ندارد و سودمند هم هست. اما اگر می خواهید از همه منافع تمرین سود ببرید، زمانی تمرین را شروع کنید که خواب آلوده یا زیاد خسته نباشید.
4-بعد از ورود به وضع آلفا برای عمیق تر شدن در آن، مکانی را که بسیار به آن علاقه دارید و برای شما آرامش دهنده و شادی بخش بوده، تجسم نمایید( نظیر ساحل دریا، باغ، صحرا، مکان زیارتی و..) اما نکته مهم در این قسمت این است که باید تنها باشید و در تجسم هم وسواس نداشته باشید! برخی واضح تر و برخی مبهم تجسم می کنند. همین که خاطره آنجا را در ذهن دارید ولو به هر نحو، کافی است. اما مهم است جزییات بیشتری از آن مکان را بیاد آورید. اگر در کنار دریا تنها قدم می زنید نرمی شنهای زیر پا، آسمان آبی و تکه ابری در آن یا درختان اطراف ساحل و..را به خاطر آورید.
5-مرحله بعد این است که خودتان و دیگران را از صمیم دل ببخشید و برای همه دعا کنید. در اینجا هم می توانید از قدرت تجسم استفاده کنید مثلا برای دشمنتان هدیه ببرید و کینه ها را کاملا بشویید. خودتان را فراموش نکنید و تا می توانید خوبیهای خودتان و نعمتهای زندگی تان را بیاد آورید و ملامت خود را خاتمه دهید.
6-مرحله آخر تلقین مثبت به خود است. بدون صدا و ذهنی. هر تلقینی که بکار می برید باید از کاربرد کلمه منفی اجتناب کنید. مثلا نگویید "بیماری کلیه من خوب می  شود" به جای آن بگویید " سلامتی و تندرستی کلیه ها هر روز در من بیشتر نمایان می شود" اگر تلقین مشخصی ندارید می توانید از تلقین کلی زیر که در همه زمینه ها کاربرد دارد استفاده کنید: " من هر روز و هر لحظه از هر حیث بهتر و بهتر می شوم و نیروی سلامتی در من تقویت می شود" . هر تلقین را سه بار تکرار کنید. برای اثر بخشی آن در ضمیر نا خود آگاه، حداقل سه ماه تکرار یک تلقین لازم است.
روزانه  یک یا دو نوبت و هر بار حدود 20 دقیقه تمرین فوق را انجام دهید.
البته در کنار تمرین وضعیت آلفا، درمان پزشکی را ادامه دهید ولی تغییر سبک زندگی لازم است. تغییر سبک زندگی بسیار دشوار است زیرا به مثابه ترک اعتیاد است. ولی نیروی درد و رنج بیماری کمک می کند تا این تغییر اتفاق افتد: تغییر سبک زندگی شامل موارد زیر است:
 به کارهای خوب و کمک به دیگران و اجتناب از آزار خود و دیگران پایبند شوید. تغذیه خود را به نفع میوه، سبزیجات و مغزهای خام( پسته، فندق، گردو ، بادام و..) تغییر دهید و هر چه بیشتر به سمت تغذیه سالم و طبیعی پیش  بروید. ورزشهای ملایم نظیر پیاده روی و شنا و یوگا را البته همراه با لم مشاهده گری و حضور در لحظه حال، فراموش نکنید. با حضور قلب به طبیعت ( به گلها و گیاهان و..) نزدیک شوید. اگر می توانید روزی 15 تا 20 دقیقه هم بخندید! و بالاخره با حضور قلب و در وضعیت آلفا دعا کنید و به خدا نزدیک شوید.این نسخه را اجرا کنید! حتما بر بیماری جسمی و روحی تان غلبه پیدا می کنید.

http://s9.picofile.com/file/8325867292/%D8%AA%D9%82%D8%AF%DB%8C%D9%85_%D8%A8%D9%87_%D8%A7%D8%B9%D8%B6%D8%A7_www_danestaniha_blog_ir.jpg